Ve dnech 2. - 5. 10. 2017 pokračoval společný projekt našich škol, polského Lycea z Olešnice a chrudimského Gymnázia J. Ressela, nyní na české straně. Náplní projektu byly přírodovědné aktivity zaměřené na vodu.
Sedm polských studentek společně s paní ředitelkou k nám přijelo v pondělí. Uvítali jsme je v prostorách gymnázia a po pohoštění jsme jim ukázali školu. Po obědě naše studenty a jejich polské protějšky přijal pan starosta. Město Chrudim nám umožnilo bezplatné vstupy do všech muzeí.
Muzeum barokních soch nás přivítalo malým varhanním koncertem. Loutkařské kultury jsou polským sousedům velmi blízké, a tak si koupili i několik loutek na památku. Regionální muzeum Chrudim v září otevřelo výstavu věnovanou rybnikářství, která předznamenala aktivity následujících dní.
V úterý jsme putovali s RNDr. Danielem Smutkem po Železných horách za vodou. Nepřízeň počasí způsobila, že jsme odpolední program museli modifikovat. Po návštěvě hřebčína ve Slatiňanech jsme se vrátili do školy a v biologické laboratoři jsme zkoumali vzorky odebrané dopoledne.
Ve středu se počasí zlepšilo, a proto jsme v Jihlavě mohli absolvovat celý naplánovaný program v pivovaru, podzemí i zoologické zahradě.
Čtvrteční program obsahoval tři aktivity. V biologické laboratoři studenti identifikovali 30 vzorků přírodnin. V chemické laboratoři dokazovali stopy mědi chelatometricky a v učebně biologie zvládali postupy klonování.
Odpoledne jsme se s polskou delegací rozloučili. Těšíme se na další spolupráci, o kterou je na polské straně velký zájem. Naše poděkování patří městu Chrudim a kanceláři hejtmana, kteří naši akci finančně podpořili.
Mgr. Eva Hrubá
Mgr. Jitka Holá